O czym świadczy twój uścisk dłoni

FreeGreatPicture.com-26297-cooperation-handshake

Ile jesteś w stanie powiedzieć o sobie, swoich kompetencjach i zaletach oraz przekonać rekrutera, że to właśnie ty powinieneś dostać posadę, w zaledwie 90 sekund?

Zdążysz jedynie wejść do pokoju, wydukać swoje nazwisko i zająć wyznaczone miejsce. A to dokładnie te pierwsze kilkadziesiąt sekund spotkania wpływa na decyzję pracodawcy o zatrudnieniu właśnie ciebie.

Każdy wie, jak istotne jest pierwsze wrażenie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poznając kogoś nowego, mamy zaledwie kilkanaście sekund na to, by ocenił nas pozytywnie. Ponieważ pierwsze wrażenie powstaje tak szybko. I to, jakie zdanie błyskawicznie wyrabia sobie na nasz temat druga osoba, nie zawsze jest oceną sprawiedliwą. Niestety, aż 90% opinii wynika właśnie z pierwszego wrażenia i co najgorsze – jest ono bardzo trwałe i niełatwo je zmienić. Jeżeli nie mówimy zatem z prędkością światła, to możemy pożegnać się z szansą na zatrudnienie?

Nic bardziej mylnego, ponieważ:

  • tylko 7% pierwszego wrażenia zależy od tego, co rzeczywiście mówimy
  • 38% opiera się na sposobie mówienia, czyli na intonacji głosu, artykulacji oraz akcentu
  • 55% skupia się na naszym wyglądzie i zachowaniu

Mamy do wyboru ogromną ilość szkoleń na temat autoprezentacji i artykułów na temat podstawowych zasad, dzięki którym nawiążemy lepszy kontakt z drugą stroną.

O CO NALEŻY ZADBAĆ PRZED ROZMOWĄ KWALIFIKACYJNĄ?

Przede wszystkim o odpowiedni ubiór i schludny wygląd. Sprawa oczywista, jednak niezwykle istotne jest, by nasz strój przedstawiał elegancję i profesjonalizm. Ponieważ aż 80% uwagi rozmówcy koncentruje się na ustach, warto pamiętać o uśmiechu, który pozytywnie go do nas nastawi. Nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego może sugerować, że jesteśmy niezainteresowani lub nieszczerzy, więc lepiej nie błądźmy wzrokiem po pokoju i nie spoglądajmy za okno. Postawa ciała otwarta i wyprostowana sylwetka. ✓ A co z prawidłowym powitaniem?

UŚCISK DŁONI

Przechodząc do głównego tematu dzisiejszego wpisu, jedną z ważniejszych rzeczy, która przyda się również na spotkaniach towarzyskich, jest odpowiedni uścisk dłoni. Nie każdy o nim pamięta. Powinien być początkiem dobrej relacji, zamiast nieprzyjemnym wspomnieniem.

NAJGORSZE UŚCISKI DŁONI Z JAKIMI MOŻESZ SIĘ SPOTKAĆ

1. Śnięta ryba – jest to uścisk, w którym odbiorca dotyka wiotkiej i bezwładnej ręki (często też lepkiej i zimnej), co może odebrać jako brak zaangażowania w kontakt.

2. Imadło – podawana dłoń skierowana jest wnętrzem do dołu, następnie odczuwany jest nacisk w dół i kilka energicznych potrząśnięć. Taki uścisk jest domeną biznesmenów, jako próba dominowania.

3. Łamacz kości – uścisk, który miażdży wszystkie palce. Zdecydowanie najgorszy, potwierdzą to kobiety, które miały w trakcie takiego kontaktu pierścionki na dłoni.

4. Uchwyt za palce – jak sama nazwa wskazuje, wykonawca takiego uścisku nie trafia, aby objąć całą dłoń i chwyta za same palce.

5. Sztywna ręka – taki uścisk stosują najczęściej osoby agresywne, aby utrzymać odbiorcę na dystans.

6. Wyrywanie ręki ze stawu – chwytanie ręki i przyciąganie jej do siebie najczęściej wykonują osoby pragnące dominować.

7. Pompka – seria energicznych, pionowych potrząśnięć, jakby dłoń stanowiła rączkę od pompki.

8. Uścisk holenderski – pochodzi z Holandii, a oznacza uścisk, w którym dłoń drugiej osoby przypomina pęczek marchwi. Podobny do uścisku śniętej ryby, jednak dłoń jest w nim mniej lepka, a bardziej sztywna.

Spotkałam się chyba ze wszystkimi wyżej wymienionymi stylami podawania ręki i ani razu z prawidłowym. Najczęściej spotykałam się z uściskiem (o ile można to nazwać uściskiem), który trwał ułamek sekundy, a wykonawca podawał mi rękę tak, że ledwo udawało mi się ją złapać i w efekcie wychodziła właśnie taka „śnięta ryba”slash”uchwyt za palce”. Mało przyjemne uczucie, które zapamiętuje się na długo. Ponadto badania dowodzą, że słaby i miękki uścisk jest odbierany jako przejaw niepewności i nieśmiałości, a mocny kojarzony jest z osobami gwałtownymi.

JAK WITAĆ SIĘ PRAWIDŁOWO, BY ZROBIĆ NA DRUGIEJ OSOBIE DOBRE WRAŻENIE?

Politycy czy biznesmeni bardzo często próbują przejąć kontrolę nad drugą stroną podczas uścisku dłoni, ale można się z tym spotkać również w życiu codziennym. Podają oni wtedy dłoń skierowaną wnętrzem do dołu. Odwrotnie jest w przypadku osób uległych. Dlatego aby nawiązać dobry kontakt powinniśmy się upewnić, że zarówno nasza dłoń jak i dłoń drugiej osoby ułożone są pionowo. Uścisk powinien być energiczny i pewny, ale jego siła zależy od siły uścisku odbiorcy. Mówiąc inaczej, powinniśmy się dopasować, aby nie miażdżyć czyjejś ręki lub nie sprawić wrażenia niezainteresowanego kontaktem. Jeżeli chodzi o zimną i lepką dłoń, to jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest mieć przy sobie chusteczkę, w celu osuszenia rąk przed spotkaniem.

Zostając w temacie – kobiety często popełniają błąd, czekając aż mężczyzna pierwszy wyciągnie rękę na powitanie, podczas gdy powinno być odwrotnie. Warto o tym pamiętać :)

Źródło: www.artofmanliness.com

Źródło: www.artofmanliness.com

Na co dzień nawet się nie zastanawiamy jakie wrażenie robimy na innych, mimo że oceniamy jakie wrażenie ktoś zrobił na nas. Lepiej zadbać, by relacja zaczynała się dobrze, a uścisk dłoni był pozytywny i przyjemny. W końcu zawsze był gestem powitania, pożegnania lub przypieczętowania umowy, zatem powinien być serdeczny i przyjacielski.

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie