Na jakie zaburzenia cierpią postacie z filmów Disneya?

magic-kingdom

Filmy Walta Disneya są uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie. Wiele bajek takich jak „Król lew”, „Kopciuszek”, czy „Mała syrenka” stało się klasykami w kategorii filmy animowane, a dla niektórych odgrywają one również sentymentalną rolę i przypominają o beztroskim okresie dzieciństwa. Istnieją takie bajki, które dorośli bardzo chętnie oglądają ze swoimi dziećmi, gdyż celowo są one zrobione w taki sposób, by bawiły zarówno młodszych, jak i tych starszych widzów.

Ciekawa jestem, jak dobrze pamiętacie bajki ze swojego dzieciństwa i czy na pewno odebraliście wszystko w ten sam sposób, w jaki zinterpretowalibyście to teraz? Chyba nie… ;)

Tak wyraziste postacie, które ewidetnie odznaczają się pewnymi cechami i zachowaniami, nie mogą być w stu procentach normalne! Z przymrużeniem oka sprawdźcie zatem, z jakimi zaburzeniami i dysfunkcjami mogą być połączone Wasze ulubione charaktery z filmów Disneya. Może niektóre bajki obejrzycie jeszcze raz i odkryjecie je zupełnie na nowo!

MAŁA SYRENKA

Told-By-Design-Walt-Disney-Little-Mermaid-Sunked-ship-Ariel-fork

Pamiętacie tę scenę, w której Ariel pokazuje Florkowi cały zbiór różnych przedmiotów, które znalazła w morzu? Nawet nie wiedziała, co właściwie znalazła, ale i tak przygarniała wszystkie nieprzydatne jej rzeczy i gromadziła w jednym miejscu. Nie używała ich, ponieważ nawet nie wiedziała do czego służą, jednak czuła wielkie podekscytowanie za każdym razem, kiedy przygarniała sobie kolejny przedmiot.

Diagnoza? Kleptomania.

PIĘKNA I BESTIA 

Beauty-Beast

Bella, czyli tytułowa Piękna, jest więziona przez Bestię. Jednak dosyć szybko zaczyna odczuwać w stosunku do niego sympatię i wkrótce między nimi rodzi się uczucie. Teoretycznie jest to bardzo romantyczne i cała bajka jest piękna, jednak na zdrowy rozum: kto jest w stanie zakochać się w osobie, która Cię więzi? Okazuje się, że całkiem sporo osób! Ponieważ Piękna przejawia tzw. syndrom sztokholmski, który pojawia się właśnie u zakładników lub ofiar porwania.

KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE 

Winnie_the_Pooh_friends

Zarówno Kubuś Puchatek, jak i wszyscy jego przyjaciele niestety cierpią na poważne zaburzenia.

Kubuś Puchatek

Może zrobić dosłownie wszystko dla swojego ukochanego miodku. Ma na jego punkcie obsesję. Nie zważa na konsekwencje swoich działań i wielokrotnie ryzykował życiem, tylko po to, by zdobyć swój ulubiony przysmak. Na co Wam to wygląda?

Ewidentnie Kubuś Puchatek zmaga się z poważnym uzależnieniem od miodu.

Kłapouchy

Nic go nie cieszy i nie potrafi niczego docenić. Cechuje go też ciągły pesymizm i brak radości z życia. Zero ekscytacji i zadowolenia z czegokolwiek.

U Kłapouchego pojawiają się poważne symptomy depresyjne.

Prosiaczek

Towarzyszy mu ciągły stres i lęk. Przejmuje się i martwi dosłownie każdym drobiazgiem. Całe życie w stresie.

Zdecydowanie można u niego dopatrzeć się stanów lękowych.

Tygrysek

Bezustannie skacze, jest bardzo ruchliwy i niespokojny, wręcz nie potrafi usiedzieć w miejscu. Bardzo wyraźnie widoczna jest u niech nadpobudliwość psychoruchowa, można się tylko spodziewać, że przy takim energicznym zachowaniu, musi mieć ogromne problemy z koncentracją.

Typowe ADHD.

Królik

Jest pedantyczny, przesadnie dba o porządek. W domu wszystko musi mieć wysprzątane i uporządkowane. Chociaż to trochę za mało, by stwierdzić zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to Królik z pewnością ma obsesję na punkcie pewnych czynności. A dodatkowo jest samotnikiem i nie lubi mieć towarzystwa. Skomplikowany przypadek!

Krzysio

Występują u niego dosyć niepokojące omamy, szczególnie te słuchowe, ponieważ Krzyś jako jedyny z całego towarzystwa jest człowiekiem i rozmawia ze zwierzętami.

Może to schizofrenia?

GUMISIE

gumisie

Wszyscy znają bajkę o Gumisiach i każdy z nas nie raz oglądał ją w Dobranocce. Gumisie są małe i przyjazne, ale kiedy napiją się tajemniczego soku z Gumijagód, nagle nabierają niezwykłej mocy i siły, dzięki której potrafią bardzo wysoko skakać. Czyli na co dzień zachowują się zwyczajnie, ale kiedy napiją się dziwnej substancji, czują się silniej i otrzymują niezwykłe umiejętności. Z czymś Wam się to kojarzy?

Inaczej się teraz patrzy na te same bajki, które znało się z czasów dzieciństwa. Tyle przeróżnych i złożonych osobowości oglądaliśmy na ekranie i nawet nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy!

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie
F7OLW2SG0C