Metamfetamina, Breaking Bad i Meth Project

bb-s2-studio-lab-walt-jesse-560

Kiedy czytałam o działaniu i skutkach ubocznych różnych narkotyków, nie mogłam nadziwić się z jakiego powodu ludzie po nie sięgają. Na przykład: heroina. Działa tylko 3 minuty (!), a ponieważ uzależnia bardzo szybko to skutki przewlekłego stosowania są dramatyczne. Dlatego bardzo cenię kampanie, które walczą z narkotykami i uzależnieniami, a szczególnie te naprawdę mocno szokujące i przerażające. Jednym z najgorszych narkotyków jest pochodna amfetaminy – metamfetamina, która działa na organizm szczególnie wyniszczająco.

METAMFETAMINA

(DESOKSYNA, CRANK, METH, KRYSZTAŁ, SPEED, LÓD, SZKŁO)

Metamfetamina należy do grupy środków pobudzających – stymulantów. Można ją zażywać doustnie, poprzez palenie, wstrzykiwanie lub wciąganie przez nos.

DZIAŁANIE

Palenie oraz iniekcje dożylne metamfetaminy wywołują bardzo silny stan euforii – tzw. „rush”. Następnie przechodzi on w euforię o słabszym nasileniu, czyli tzw. „high”, który można osiągnąć również poprzez wdychanie narkotyku.

Efekty krótkotrwałego przyjmowania metamfetaminy to m.in.:

 • wzrost aktywności
 • drażliwość
 • paranoja
 • przyspieszenie akcji serca
 • wzrost temperatury ciała
 • przyspieszenie oddychania
 • bezsenność
 • brak apetytu
 • depresja
 • niepokój

Skutkami chronicznego przyjmowania metamfetaminy mogą być:

 • zaburzenia nastroju
 • objawy psychotyczne np. halucynacje wzrokowe i słuchowe
 • gwałtowne i agresywne zachowania
 • udar mózgu
 • depresja
 • uszkodzenia mózgu
 • uzależnienie
 • myśli samobójcze lub zabójcze

Metamfetamina ma zastosowanie w leczeniu ADHD, otyłości i narkolepsji, ze względu na swoje właściwości, takie jak hamowanie apetytu, czy poprawa koncentracji. W Polsce nielegalny jak zarówno handel dla potrzeb medycznych jak i dla użytku własnego, natomiast w Stanach Zjednoczonych możliwe jest nabycie metamfetaminy w celach zdrowotnych.

Właściwie już sam ten fakt budzi wątpliwości i niepokój. Nie powinna zatem nikogo dziwić wielkość problemu z metamfetaminą u społeczności amerykańskiej.

METH PROJECT

Dlatego kilka lat temu został stworzony projekt METH – NOT EVEN ONCE., jako program profilaktyczny, mający na celu zniechęcenie i powstrzymanie ludzi przed sięganiem po metamfetaminę. W Stanach Zjednoczonych problem z metamfetaminą jest tak ogromny, że powstaje bardzo wiele akcji i kampanii walczących z tym uzależnieniem. Organizowane są marsze, konferencje i spoty uświadamiające, jakie konsekwencje niesie ze sobą jej zażywanie. Na stronie methproject.org można dowiedzieć się wszystkiego na temat uzależnienia i działania metamfetaminy, między innymi jak wpływa ona na nasz układ nerwowy, jakie zmiany powoduje w naszym wyglądzie, a nawet w jaki sposób może doprowadzić do gwałtu. Wszystko przedstawione jest w ciekawej formie, za pomocą interaktywnej animacji.

1836926_573453666096501_3185403370051339202_o

dig

63705c0715bb05a71a0a648528af01da

Tutaj możecie dopasować zdjęcia uzależnionych osób PRZED i PO oraz spróbować zgadnąć, w jakim przedziale czasu doszło do tak drastycznych zmian w ich wyglądzie.

Zrzut ekranu 2016-04-03 o 11.41.08

Na stronie tego typu animacji jest znacznie więcej, dodatkowo bardzo szokujące są promujące akcję reklamy.

BREAKING BAD I PRZEPIS NA METAMFETAMINĘ

Metamfetaminę można zrobić samemu w domu, a w internecie można podobno znaleźć dokładne instrukcje i przepisy na takie samodzielne eksperymenty. Na myśl od razu przychodzi wielokrotnie nagradzany serial „Breaking Bad” i jego główny bohater – produkujący metamfetaminę, Walter White. Jak to bywa w świecie filmów i seriali, bardzo często ukazywane tam wątki nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywstości.

Przeczytaj ⇒ Czy serial Lie to Me nauczy Cię wykrywać kłamstwo?

Wiele osób może zatem zastanawiać się, czy przedstawiane w serialu etapy produkcji metamfetaminy mają naukowe podstawy, czy może nie mają żadnego związku z prawdziwą chemią. Na to pytanie odpowiada Wam Kulturą w Płot:

„Oglądany przez widzów sposób wytwarzania mety został opatentowany przez niemieckich naukowców w 1957 roku, więc nie pokazuje niczego odkrywczego, ale stojący na straży narkotykowego porządku funkcjonariusze zadbali, by niektóre jej etapy zostały pominięte, a jeszcze inne lekko pomieszane. Przeciętny Kowalski nie ogląda więc realizacji pełnego przepisu z nielegalnej książki kucharskiej, ale nie ma też wrażenia, że twórcy „Breaking Bad” go oszukują. Proste, a genialne.”

Season_2_promo_pic_4

Czy powstawanie seriali i filmów tego typu może mieć wpływ na sięganie przez młodzież po narkotyki? Pewnie w jakimś stopniu tak, jednak epidemia osób uzależnionych od metamfetaminy rozpoczęła się na Zachodzie na długo przed powstaniem „Breaking Bad”. Ponoć coraz większą popularność metamfetamina zdobywa też w Polsce, a jak wiadomo, kampanie społeczne zaczynają zwykle powstawać, kiedy problem zaczyna wymykać się spod kontroli i kiedy dla niektórych często jest już za późno. Może warto więc nagłaśniać pewne sprawy i uświadamiać o zagrożeniu i konsekwencjach, nawet jeżeli problem nas jeszcze nie dotyczy.

W końcu kiedyś może zacząć.

Istnieją też filmy, które w sposób szokujący i dobitny pokazują do czego prowadzą narkotyki. Wszystkim, którzy nie mieli okazji jeszcze obejrzeć, bardzo polecam. Są to filmy, które mocno przebiły się w popkulturze i z pewnością są warte obejrzenia.

Czekam na Wasze opinie o tym projekcie. Myślicie, że szokujące reklamy i kampanie są skuteczne i faktycznie mogą coś zmienić?

Kamila Bondos

 

Przeczytaj koniecznie