Filmy, które dają do myślenia

81502-72061

Jestem bezwględnym kinomaniakiem. Oglądam bardzo dużo filmów, właściwie nie ma gatunku, którego bym nie lubiła (z wyjątkiem horrorów – nawet na Halloween ciężko mnie do nich przekonać), jednak najchętniej oglądam dramaty. Często przeglądam na youtubie zwiastuny nadchodzących premier, w poszukiwaniu nowych perełek. Z tego względu też nigdy nie spóźniam się na seans do kina – uwielbiam oglądać trailery! Wszystko, co po 2 minutach urywków filmu wyda mi się interesujące, od razu zapisuję. Możecie się więc domyślić, że moja lista „MUST-SEE MOVIES” jest obłędnie długa.

Chciałam przygotować drugą część artykułu o mocnym kinie. Jednak wciąż zbieram materiał, z tego powodu, że filmy są naprawdę ciężkie, a ja ostatnio mam dosyć mało czasu na oglądanie czegokolwiek. Za to przygotowałam listę dramatów, które również robią ogromne wrażenie i mocno dają do myślenia. Nie spodziewajcie się tylko filmów lekkich i przyjemnych, skoro nie mają tytułu mocnego kina. Wręcz przeciwnie. Są to filmy z równie pokręconą fabułą i część z nich spokojnie mogłaby być określona jako szokujące, jednak powiedzmy, że są to pozycje zdecydowanie łagodniejsze w odbiorze, ale niekoniecznie lżejsze do przetrawienia. Nie oczekujcie jednak akcji i niespodziewanych zwrotów wydarzeń. Często to same dialogi tworzą film. Bohaterowie tych pozycji mierzą się z poważnymi problemami, które niejednokrotnie nie są nawet widoczne na pierwszy rzut oka.

Zanim przejdę do listy, jeszcze tylko krótkie sprostowanie. Jeśli chodzi o filmy psychologiczne, to jest ich ogromna ilość, a wiele z nich jest zapewne każdemu dobrze znana. Dlatego nie wymieniałam tutaj klasyków, takich jak „Przerwana lekcja muzyki”, „Czarny łabędź” czy „Prestiż”. Starałam się wybrać takie pozycje, które nie do końca zdobyły taki rozgłos, jaki powinny, chociaż z drugiej strony jest to również ich zaleta, ponieważ według mnie właśnie te niekomercyjne filmy są najbardziej warte uwagi.

LISTA FILMÓW DAJĄCYCH DO MYŚLENIA

ADORE – IDEALNE MATKI (2013)

 • Reżyseria: Anne Fontaine
 • Scenariusz: Anne Fontaine

Adore film

Jestem bardzo zdziwiona, że o tym filmie było tak cicho, ponieważ nie dość, że fabuła jest bardzo oryginalna, to jeszcze grają tam dwie znakomite aktorki – Robin Wright i Naomi Watts.

OPIS:

Wcielają się one w role przyjaciółek i matek dwóch dorastających synów. Znają się od dziecka, mieszkają blisko siebie i każdego dnia spędzają razem bardzo dużo czasu. Ich życie zaczyna się komplikować, kiedy mąż Roz wyjeżdża do pracy do innego miasta. Ponieważ Lil jest wdową, to zostają oni we czwórkę: Lil i jej syn Ian oraz Roz i jej syn Tom. Niedługo potem obie wchodzą w bardzo kontrowersyjny związek z synem tej drugiej. Na ekranie pojawiają się zatem bardzo skomplikowane relacje, w które uwikłani zostali główni bohaterowie.

Historia jest oparta na faktach, a właśnie takie opowieści zastanawiają najbardziej. Film na pewno sprowokuje Was do postawienia wielu pytań, na które niekoniecznie znajdziecie odpowiedź. Przeczytałam na temat tego filmu recenzję (wielki błąd, nie czytajcie recenzji), której autorka spodziewała się chyba dokładnej analizy motywów postępowania bohaterów i wyjaśnienia ich zachowania. A że jej nie otrzymała, to film uznała za nieporozumienie. No, tak się niefortunnie dla niektórych składa, że przy wielu filmach samemu należy zastanowić się nad problematyką prezentowanego tematu i właśnie to było celem Adore. Tym bardziej, że w życiu zdarzają się jeszcze bardziej zaskakujące sytuacje, których nie da się jednoznacznie wyjaśnić. Dlatego oczekiwanie prostego wyjaśnienia w przypadku takiej historii jest praktycznie niemożliwe.

THIRD PERSON – MIASTA MIŁOŚCI (2013)

 • Reżyseria: Paul Haggis
 • Scenariusz: Paul Haggis

third_person

Kolejny niedoceniony moim zdaniem film. Kiedy obejrzałam go po raz pierwszy, nie mogłam wyjść z podziwu, ponieważ zrobił na mnie bardzo duże wrażenie, głównie za sprawą zaskakującego zakończenia. Jednak sam sposób, w jaki zrobiony jest ten film jest znakomity, podobnie jak poruszane problemy.

OPIS:

Film ukazuje historię sześciu osób, żyjących w trzech różnych miastach, których losy niespodziewanie się krzyżują i tworzą kompletną całość. W zasadzie ciężko jest powiedzieć cokolwiek więcej, ponieważ to, co się dzieje na ekranie, to nie jest prosta opowieść z wyraźnie zaznaczonym wątkiem głównym, początkiem i zakończeniem.

Ponownie mamy świetną obsadę, która doskonale wciela się w swoje role. Na ekranie są między innymi: Liam Neeson, Olivia Wilde, Mila Kunis, James Franco czy Kim Basinger. Jak zwykle ubolewam nad standardowo nietrafionym polskim tytułem, ponieważ oryginalne „Third Person” ma duże znaczenie w odbiorze filmu. „Miasta miłości” jest wyjątkowo bezpłciowe i daje mylne wrażenie, że jest to kolejna mdła komedia romantyczna.

Uwierzcie mi, że nie jest.

LAST NIGHT – ZESZŁEJ NOCY (2010)

 • Reżyseria: Massy Tadjedin
 • Scenariusz: Massy Tadjedin

Last Night 3(1)

To moje stosunkowo nowe odkrycie, ponieważ „Last Night” obejrzałam dopiero 2 miesiące temu, a film swoją premierę miał w 2010 roku. Pojawia się tutaj temat szeroko pojętej zdrady i zazdrości.

OPIS:

Keira Knightley wciela się w rolę Joanny Reed – żony Michaela, którego gra Sam Worthington. Już w pierwszej scenie widać napięcie między głównymi bohaterami i zalążek tego, co rozwinie się dalej. Michael wyjeżdża w podróż służbową z piękną i atrakcyjną koleżanką z pracy, a w tym samym czasie Joanna przypadkowo spotyka swoją dawną miłość. Co zdarzy się tej nocy, nie wiedzą nawet sami bohaterowie.

W tym filmie mało się dzieje, ale nie jest to pod żadnym względem jego wadą. Uprzedzam po prostu, że jeżeli spodziewacie się intensywnie kłócących się zazdrosnych partnerów, którzy oskarżają się nawzajem o zdradę, rzucają sobie w twarz wyzwiskami i bezustannie podejrzewają o niewierność, to odsyłam od razu dwie pozycje niżej do „Closer”. Tutaj nie otrzymacie takich wrażeń, ale z pewnością dostaniecie sporą porcję materiału do przemyśleń.

ASK ME ANYTHING (2014)

 • Reżyseria: Allison Burnett
 • Scenariusz: Allison Burnett

christian-slater

O tym filmie słyszało chyba wyjątkowo mało osób, ponieważ na Filmwebie zdobył on mniej niż 3 tysiące głosów. Bardzo szkoda, bo historia jest naprawdę dobra.

OPIS:

Nastolatka Katie (Britt Robertson) postanawia zrobić sobie rok przerwy, zanim pójdzie na studia. Jej nową formą spędzania wolnego czasu, staje się blog, na którym opisuje swoje intymne przeżycia i sekrety. Na ekranie pojawia się też dużo starszy od Katie wykładowca Dan (Justin Long), który potajemnie się z nią spotyka.

Gdyby była to komedia na temat trudnego związku zakochanej nastolatki w starszym mężczyźnie, to pewnie na tym byłby koniec. Ale za chwilę widzimy kolejnych mężczyzn w życiu Katie, co okazuje się być o wiele bardziej wytężającym umysł dramatem niż sugeruje krótki opis filmu.

Bardzo dobra pozycja z ciężkim tematem w tle.


Poniżej przedstawiam filmy już nieco bardziej znane. Jeden z nich był nominowany do Oscara, więc nawet jeżeli ich nie oglądaliście, to z pewnością ich tytuły obiły Wam się kiedyś o uszy. Mogłabym je całkowicie pominąć w tym zestawieniu, jednak są to filmy tak doskonałe, że nawet gdyby znalazła się tylko jedna osoba, która ich jeszcze nie oglądała, to warto jest o nich napisać, nawet dla tego jednego czytelnika.


SHAME – WSTYD (2011)

 • Reżyseria: Steve McQueen
 • Scenariusz: Steve McQueen, Abi Morgan

shame-movie-image-michael-fassbender-carey-mulligan-02

Odkąd obejrzałam „Jane Eyre” postanowiłam zobaczyć wszystkie filmy z udziałem Michaela Fassbendera. I bardzo się cieszę, ponieważ inaczej pewnie nigdy nie trafiłabym na film „Shame”, który bezdyskusyjnie jest nadzwyczajnym dziełem.

OPIS:

Michael Fassbender wciela się w rolę Brandona – mężczyzny, który odniósł w życiu sukces. Mieszka w Nowym Jorku, ma dobrą pracę, świetnie się prezentuje i z pozoru wygląda na szczęśliwego człowieka. Jednak ten piękny obrazek przykrywa trudny problem, z jakim zmaga się bohater – seksoholizm.

Powstało kilka filmów na temat seksoholizmu, jednak w tym konkretnym przypadku mamy szczególną sytuację, ponieważ wkrótce na ekranie pojawia się siostra Brandona. Nie jest to łatwy film, ale temat seksualności człowieka nigdy nie jest czymś prostym. Doskonale przedstawiony problem. Film na długo zostaje w pamięci.

THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER – CHARLIE (2012)

 • Reżyseria: Stephen Chbosky
 • Scenariusz: Stephen Chbosky

perks-of-being-a-wallflower-movie-image-emma-watson-logan-lerman

Doskonały film i doskonała książka. Na temat Charliego pisałam nawet pracę na zaliczenie na studiach. Od zawsze toczą są dyskusje na temat tego, czy lepsza jest książka czy film. Ja w tym miejscu polecam Wam przede wszystkim świetnie zrobiony film, z rewelacyjną obsadą i znakomitym klimatem, a dla tych, którzy chcą mocniej zaglębić się w psychikę głownego bohatera – polecam też książkę. Napisana jest ona w formie listów, więc mamy relację z pierwszej ręki i dokładnie wiemy, co w danym momencie dzieje się w głowie Charliego i z czym właściwie się on zmaga.

OPIS:

Główny bohater o imieniu Charlie (Logan Lerman) zaczyna naukę w liceum. Nie ma tak naprawdę żadnych znajomych, czuje się niepewnie i samotnie oraz obawia się, jak przetrwa rok szkolny. Dosyć szybko jednak zaprzyjaźnia się z uczniami starszej klasy – Patrickiem (w tej roli znakomity Ezra Miller) i Sam (wspaniała Emma Watson), którzy zapoznają go również z pozostałymi członkami swojej paczki.

Już na początku widać, że Charlie zmaga się z poważnymi problemami i doświadczeniami z przeszłości, jednak wbrew pozorom nie jest to zwykły film o amerykańskich nastolatkach i ich młodzieńczych zmartwieniach. Jest to mocno wyróżniające się na tle innych pozycji kino, do którego zresztą bardzo chętnie się wraca. Nie jest to też film ciężki. Przeplatają się tutaj sceny zabawne, wzruszające i zatrważające, a całość tworzy po prostu wspaniały klimat.

CLOSER – BLIŻEJ (2004)

 • Reżyseria: Mike Nichols
 • Scenariusz: Patrick Marber

closer-portman-and-clive

„Closer” to mój numer jeden pod każdym względem. Był nominowany do Oscara, więc myślę, że dużo osób może go już znać, ale tak jak wspomniałam na początku – i tak warto go zamieścić w tym zestawieniu.

OPIS:

Jest to historia dwóch par, których losy w pewnym momencie zaczynają się krzyżować. Pisarz Dan poznaje striptizerkę Alice, następnie wdaje się w romans z fotograf Anną, która niedługo potem poznaje dermatologa Larry’ego. Bohaterowie są bardzo pogubieni, relacje, w które się wdają są poważnie pogmatwane, a ich życie jest nieuporządkowane i pełne zamętu.

Oglądałam ten film kilkadziesiąt razy i zawsze odbieram go w inny sposób, ponieważ wydaje mi się, że zależnie od naszych doświadczeń, czy aktualnych poglądów i wartości, w inny sposób dostrzega się bohaterów, rozumie ich rozterki i interpretuje ich poczynania. Jest to jeden z powodów, dla których ten film robi na mnie takie wrażenie.

Nawiasem mówiąc, w filmie występuje czwórka genialnych aktorów: Jude Law, Julia Roberts, Clive Owen i Natalie Portman. Taka obsada też może być dobrym pretekstem do zerknięcia na tę pozycję, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście.


Pewnie część filmów z tej listy już znacie, więc śmiało możecie podzielić się swoją opinią na ich temat. Jeżeli znacie jakieś filmy, które nie stały się kinowymi hitami, a zrobiły na Was duże wrażenie, to dorzucajcie do listy swoje propozycje w komentarzach! :)

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie
F7OLW2SG0C
 • Fassbender ❤️ Obejrzyj koniecznie film „Frank” – historia początkowo jest całkiem zabawna, ale z czasem z bohaterów wychodzą różne psychiczne przypadłości, z którymi niekoniecznie potrafią sobie poradzić 😉

  • Super, obejrzę na pewno! :) A wczoraj oglądałam Makbeta z jego udziałem – był genialny. Też polecam :)

   • Do Makbeta miałam już dwa podejścia i pomimo mojej dzikiej fascynacji Fassbenderem za każdym razem mnie uśpił – jak widać w moim przypadku Shakespeare jest nie do przejścia nawet, jeśli jeden z moich ulubionych aktorów świeci w filmie gołą klatą 😉

    • Właśnie coś w tym usypianiu chyba jest, bo u mnie na 4 oglądające osoby, dwie zasnęły :D

 • Też uwielbiam dramaty. To ten rodzaj filmów, po których zawsze zostaję z wieloma pytaniami dotyczącymi mojego życia. Obejrzałam Third person i niestety musiałam więcej o nim poczytać, bo nie do końca go zrozumiałam. Na szczęście w internecie są ludzie mądrzejsi ode mnie, więc szybko załapałam i zachwyciłam się tym filmem jeszcze bardziej :)
  Moje ulubione filmy z tego gatunku, to Efekt Motyla, Miasto Ślepców, Still Alice, Dzika droga i pewnie jeszcze kilka innych, których w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć. Chętnie sprawdzę listę Twoich filmów :)

  • „Efekt motyla” uwielbiam :) A „Dzikiej drogi” jeszcze nie oglądałam, muszę nadrobić, bo słyszałam, że film jest bardzo dobry.

 • Wszystkie wymienione przez Ciebie filmy doskonale znam i uwielbiam! Third Person oglądałam wiele razy. Ask me anything wywarł na mnie duże wrażenie swoim zakończeniem. Charlie to jeden z najbardziej cenionych przeze mnie dramatów. Podobnie jak Closer. Ze swojej strony także polecam Dziką Drogę. Także Lost in translation oraz Magnolię- to filmy, które warto poznać.

  • Nie oglądałam żadnego filmu z tych, które poleciłaś! Super, dziękuję pięknie za propozycje, na pewno nadrobię w wolnej chwili :)