Eksperymentalna symulacja więzienna w nowej odsłonie

29FILMFEST7-jumbo

Dokładnie 14 sierpnia 1971 roku aresztowano grupę studentów uczestniczących w eksperymencie. Byli to ochotnicy, spośród których wyłoniono dziesięciu więźniów i jedenastu strażników. Wszyscy badani zostali umieszczeni w piwnicy budynku uniwersyteckiego, gdzie stworzono sztuczne więzienie z małymi celami i kratami w oknach. Osoby odgrywające role więźniów dostały stroje więzienne i numery identyfikacyjne, natomiast strażnicy otrzymali mundury, gwizdki i policyjne pałki. Efekt badania był zaskoczeniem dla wszystkich. Przewidywany czas trwania eksperymentu określono na dwa tygodnie, przy czym z obawy o dalszy rozwój wydarzeń został on zakończony po 6 dniach.

O tym eksperymencie było (i wciąż jest) tak głośno, że chyba nie ma osoby, chociaż odrobinę zainteresowanej psychologią, której nie obiłby się on o uszy. Na jego podstawie powstały dwa filmy.

  • niemiecki reżyser Oliver Hirschbiegel nakręcił w 2001 roku film Eksperyment
  • reżyser Paul Scheuring w roku 2010 nakręcił amerykański film Eksperyment

A dowodem tego, że temat tego kontrowersyjnego eksperymentu wciąż fascynuje, jest tegoroczna premiera kolejnego amerykańskiego filmu opartego na faktach stanfordzkiego eksperymentu więziennego. Dla tych, którzy oglądali poprzednie wersje lub tych, którzy nie mieli do tego okazji, polecam zapoznać się ze zwiastunem nowej odsłony wydarzeń.

Film „The Stanford Prison Experiment” zdobył dwie nagrody na festiwalu Sundance i nominowany był w kategorii Najlepszy dramat. Miał swoją premierę w USA w lipcu tego roku, jednak nie jestem poinformowana, czy i kiedy będzie on wyświetlany w polskich kinach. Czekam jednak z niecierpliwością, aż będzie on dostępny do obejrzenia.

Artykułów na temat przebiegu i wyniku eksperymentu jest w internecie bardzo dużo i wszystkie są łatwo dostępne. A bardziej zainteresowanych odsyłam do książki autora eksperymentu Philipa Zimbardo „Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?”.

Kamila Bondos

 

Przeczytaj koniecznie
F7OLW2SG0C