Czy Anakin Skywalker miał borderline?

anakin

Anakin Skywalker został posadzony na kozetce!

Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się postaci Anakina z Gwiezdnych Wojen i jego przemianie w mrocznego Darth Vadera. Do jakiego wniosku doszli? Że Darth Vader jest idealnym przykładem pacjenta z zaburzeniem osobowości typu borderline.

Po pierwsze, Anakin wykazywał dużą impulsywność i kiepsko radził sobie ze złością. Nie potrafił kontrolować gniewu oraz na zmianę idealizował i dewaluował mentorów Jedi, na przykład Obi-Wana Kenobiego.

Po drugie, istotne znaczenie w powstaniu zaburzenia miał fakt, że został on porzucony przez ojca. Pozostawiło to trwały ślad w jego psychice i spowodowało, że Anakin bezustannie obawiał się utraty swojej żony, Padme Amidali i był gotowy zrobić wszystko, by uchronić ją od śmierci.

W filmie możemy zaobserwować wybuchowość i porywczość Anakina. Na przykład w scenie, w której jego matka, znajdująca się w niewoli u Tuskenów, umiera mu na rękach, on ze złości morduje mieczem świetlnym wszystkich mieszkańców wioski.

Drugi przykład ma miejsce podczas rzezi dokonanej pośród młodych adeptów Jedi, kiedy Anakin miał paranoiczne myśli o Padme i Obi-Wanie Kenobi. Poniżej scena, w której dochodzi do konfrontacji.

Ponadto naukowcy stwierdzili, że sama przemiana Anakina w mrocznego Vadera i przejście na ciemną stronę mocy, mogła oznaczać poważne problemy postaci z określeniem własnej tożsamości.

Oczywiście pojawiły się spekulacje na ten temat, ponieważ zdiagnozowanie tego typu zaburzenia jest bardzo trudne i z pewnością nie dokonuje się tego na fikcyjnych postaciach. Dlatego chociaż aż 6/9 symptomów pasuje do kryteriów zaburzenia osobowości typu borderline to trzeba taką analizę potraktować z przymrużeniem oka ;)

Jedno jest pewne. Gdyby Anakin Skywalker poszedł na psychoterapię, nie przeszedłby na ciemną stronę mocy!

Oryginalny artykuł w języku angielskim tutaj.

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie
  • Paweł Mustaf Mstowski

    ekhem… Anakin Skywalker nigdy nie został „porzucony przez ojca”. Jego historia jest bardzo luźnym nawiązaniem do Chrystusa(mesjasz, który miał przywrócić równowagę mocy) i tak na prawdę został poczęty przez midichloriany(czyli właściwie przez moc) i nigdy nie miał ojca ;) Niech Moc Będzie Z Wami :)

    • Może nie powinnam pisać „porzucony”, chociaż wprost nie było powiedziane jak został poczęty, a zdania są różne. Ale ojca nie było i pod tym względem nic się nie zmienia :) Ktoś już zwrócił mi na to uwagę na facebooku.

  • Kajetan Rewers

    Poszedł na psychoterapię, tyle że do tego imbecyla – Yody, który tylko pogorszył sprawę, zamiast mu pomóc :/