Co wynika z autopsji zawodnika futbolu amerykańskiego?

21503D358D

Każdy wie, jak pozytywnie sport wpływa na nasze zdrowie i jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Są jednak dyscypliny sportowe, które nie tylko nie przynoszą nam oczekiwanych korzyści, ale powodują nieodwracalne, tragiczne konsekwecje dla naszego zdrowia, a nawet życia.

AUTOPSJA FUTBOLISTY

Mike Webster był zawodnikiem futbolu amerykańskiego w NFL przez 15 lat. Po zakończeniu kariery bardzo długo zmagał się między innymi z depresją i uzależnieniem od narkotyków, aż nieoczekiwanie zmarł w wieku 50 lat. Co ujawniła jego autopsja? Nic dobrego. To właśnie Webster był pierwszym futbolistą, u którego zdiagnozowano CTE, czyli tzw. chroniczną encefalopatię pourazową. Wkrótce po tym dr Bennett Omalu zdiagnozował kolejne podobne samobójcze przypadki, wiążąc objawy chorobowe występujące u profesjonalnych zawodników NFL z urazami głowy, jakich doznawali przez lata gry.

IRLZ7O8P2H

Jeżeli coś Wam się kojarzy, to dobrze myślicie. CTE jest zaburzeniem często występującym w boksie i jeszcze do niedawna uznawano, że jest to schorzenie charakterystyczne tylko i wyłącznie dla bokserów. Objawy pojawiają się po kilku lub kilkunastu latach od urazu i można wtedy zaobserwować między innymi: zaburzenia pamięci, otępienie, zaburzenia zachowania, agresję, impulsywność, nieprzewidywalność czy depresję. To dlatego u wielu zawodników futbolu, u których pojawiły się pewne objawy chorobowe, błędnie rozpoznawano Alzheimera.

Z badań prowadzonych przez Boston University wynika, że na 94 dokonane autopsje u byłych zawodników NFL, u 90 rozpoznano przewlekłą encefalopatię pourazową.

CO Z INNYMI SPORTOWCAMI?

CTE dotyczy nie tylko zawodników futbolu amerykańskiego. Te same zaburzenia charakterystyczne są dla wszystkich tzw. sportów kontaktowych, gdzie zawodnicy są wyjątkowo narażeni na poważne i częste urazy głowy. Co ważne – encefalopatia nie występuje wyłącznie u zawodowych graczy! Na takie same konsekwencje narażeni są uczniowie i osoby dorosłe grające amatorsko. Dlatego oprócz futbolu ryzyko jest szczególnie wysokie między innymi w takich dyscyplinach jak:

  • BOKS
  • HOKEJ
  • WRESTLING
  • RODEO

Nikogo zapewne nie dziwi obecność boksu na liście, ponieważ o takie obrażenia jakich doznają bokserzy, ciężko w jakimkolwiek innym sporcie. Wielokrotne urazy głowy są nieodłącznym elementem uprawiania tego sportu, podobnie jak ich dramatyczne skutki dla zdrowia. Od dawna jestem zaskoczona, że boks w ogóle jest dyscypliną sportową, pomimo dużej świadomości istnienia ogromnego ryzyka schorzenia. Jest to właściwie proszenie się o uszkodzenie mózgu, dlatego chyba nigdy nie zrozumiem idei tego sportu (ale jeżeli znajdzie się osoba, która potrafi mi to logicznie wytłumaczyć, to zapraszam do dyskusji w komentarzach).

Można powiedzieć, że wszystko co dotyczy CTE dopiero się zaczęło, ale na pewno zmierza w dobrym kierunku. Najważniejsze jest zwiększanie świadomości u społeczeństwa, uzmysłowienie problemu i promocja zdrowia. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie badań, które pomogą odkryć sposoby diagnozowania CTE w trakcie życia, ponieważ obecnie jest to możliwe jedynie po śmierci. Dobrym sposobem na uświadamianie społeczeństwa jest zrobienie dobrego filmu.

WSTRZĄS W KINACH

11 marca 2016 roku do kin wchodzi dramat z Willem Smithem i Alekiem Baldwinem w roli głównej. „CONCUSSION” przedstawia właśnie te wydarzenia, które doprowadziły do odkrycia CTE u zawodników futbolu amerykańskiego i rozpowszechnienia wiedzy na jego temat.

Jak zwykle polecam Wam tylko dobre filmy, ale jeżeli nie czujecie się przekonani to proponuję zapoznać się ze zwiastunem!

 

Po obejrzeniu takiego filmu, chyba każdy zastanowi się dwa razy zanim zapisze swoje dziecko na zajęcia z boksu czy futbolu. Ale może się mylę? Jak Wy to widzicie? Zignorowalibyście takie badania i zaryzykowalibyście, znając fakty?

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie