7 zachowań, które doprowadzą Cię donikąd

GEJ6ML9NHQ

Są takie przekonania i zachowania, które zamiast rozwijać i wspierać nas w dążeniu do wyznaczonych celów, pełnią dokładnie odwrotną funkcję. To, co hamuje nas przed byciem w pełni zadowolonym z siebie lub całkowicie przeszkadza w czerpaniu radości z życia, to tak naprawdę my sami. Nie los, nie pech, nie ludzie, których spotkaliśmy, ani żadne niefortunne okoliczności. Tylko my i nasze zachowania. Opisałam siedem, ale jeżeli chcesz coś dodać do listy, to śmiało możesz to zrobić w komentarzach.

1. Narzekanie, że życie jest niesprawiedliwe

Mam wrażenie, że pierwszy raz to zdanie zostało wypowiedziane przez naburmuszonego, infantylnego człowieka, który chciał mieć zawsze wszystko podane na tacy i który myślał, że dzięki narzekaniu na zło i niesprawiedliwość świata, ktoś w magiczny sposób wszystko za niego załatwi.

Kto powiedział, że wszystko ma być fair? Skąd wzięło się żądanie sprawiedliwości? Im szybciej zrozumiesz, że życie nie jest sprawiedliwe, tym szybciej będziesz mógł ruszyć dalej. Zamiast użalać się nad tym, że nie wszystko zawsze będzie się działo po Twojej myśli, lepiej jest skupić się na takich rzeczach, na które rzeczywiście mamy jakiś wpływ. Poza tym ludzie, którzy wzdychają w taki sposób nie są też zbyt korzystnie odbierani przez innych. Jasne, można sobie w gronie przyjaciół od czasu do czasu ponarzekać, ponieważ narzekanie pełni funkcję katarktyczną, zatem poprawia nam się po tym samopoczucie. Jednak kiedy będziemy odbierani przez innych jako osoby pewne siebie, silne i szczęśliwe, to jeszcze bardziej będzie to wzmacniać w nas te pozytywne cechy i zachowania.

Marudzenie nic nie zmieni, za to jeszcze bardziej pogrąży Cię w nienawiści do świata i ludzi. Zapomnij o tym banalnym przekonaniu i nie pozwalaj by przeszkadzało Ci ono w osiąganiu celów.

2. Porównywanie siebie z innymi

O tym mógłby być osobny wpis o tytule „Jakie zło wyrządza nam Facebook i Instagram”. Dla niektórych osób zdjęcia szczęśliwych, bogatych ludzi, którzy odnieśli w życiu sukces, są niezwykle motywujące i dające porządnego kopa do działania. Dla innych osób jest to podstawowe źródło do porównywania: w czym Ci ludzie są lepsi i dlaczego to akurat im udało się tyle osiągnąć. Po pierwsze, przeznaczanie czasu i energii na tego typu zachowania nie przyniosą niczego dobrego. Kiedy porównujemy się z osobami, które w naszej ocenie są znacznie lepsze, atrakcyjniejsze lub mądrzejsze od nas, pojawia się bardzo toksyczne uczucie – zawiść. A to prowadzi do kolejnego punktu…

3. Odczuwanie zawiści w stosunku do innych

To bardzo przykre uczucie, kiedy okazuje się, że nawet przyjaciele potrafią zawiścić Ci sukcesów i osiągnięć. Według mnie bardziej przygnębiające jest to, że oni tę zawiść w ogóle odczuwają, niż to że nie potrafią cieszyć się ze szczęścia swoich przyjaciół. Przecież sami sobie robią krzywdę. To uczucie jest tak wyniszczające i tak destrukcyjne, że dopóki się go nie pozbędą raz na zawsze, to nie znajdą się nawet w połowie drogi tam, gdzie chcieliby być.

Stawiaj sobie cele i wyzwania, ale bez porównywania z innymi i zawiszczenia im sukcesów. Jeżeli chcesz się do kogoś porównać, to porównuj się do siebie – obserwuj swój progres i swoją zmianę.

88DWLYT6NY

4. Zrzucanie odpowiedzialności na innych

Teoretycznie ludzie pragną autonomii. Teoretycznie chcą sprawować kontrolę nad swoim życiem i nie chcą być przez nikogo, ani przez nic ograniczani. Teoretycznie na dojrzałość składa się pełna odpowiedzialność za swoje życie.

Jednak najwyraźniej u wielu osób te pojęcia funkcjonują tylko w teorii.

Kiedy zrzucasz odpowiedzialność na innych, tak naprawdę sam siebie ograniczasz. O ile korzystniej byłoby przyjąć, że za konsekwencje odpowiedzialność ponosisz tylko Ty, a nie Twoja mama, siostra, kierowca autobusu czy pani z banku. Myśląc, że coś nie było zależne od Ciebie, kiedy w rzeczywistości tylko próbujesz uciec od odpowiedzialności, blokujesz sobie drogę do zmian.

Jeżeli coś nie było zależne od Ciebie – nie jesteś w stanie tego naprawić, możesz jedynie złościć się, że ktoś pokrzyżował Ci plany. Jeżeli weźmiesz odpowiedzialność na siebie – wiesz, że to od Ciebie zależy co dalej z tym zrobisz, ponieważ nikt Cię nie ogranicza i wszystko jest w Twoich rękach.

5. Brak pasji

Myślę, że ludzie, którzy nie mają żadnego zajęcia lub zainteresowania, przeznaczają zbyt wiele czasu na właśnie takie toksyczne nawyki, jak narzekanie czy pretensje do świata. Ludzie z pasją są zbyt pochłonięci robieniem tego, co sprawia im przyjemność, by oglądać się na innych ludzi. Oni mają w co ładować energię, a przeżywanie tak silnych i negatywnych emocji jak zawiść, bardzo wyczerpuje organizm człowieka.

Znajdź coś, co naprawdę Cię interesuje i daje Ci satysfakcję, a nie będziesz mieć nawet czasu i chęci do marnowania energii na rzeczy nieistotne.

6. Skupianie się na tym, czego nie masz, zamiast bycie wdzięcznym za to, co masz

Nie można mieć wszystskiego, a skupienie na ciągłym nabywaniu, nigdy w pełni Cię nie zaspokoi, ponieważ zawsze będziesz chcieć więcej – niezależnie od tego, ile już posiadasz. Jedyne co można w związku z tym zrobić, to skupienie się na docenianiu tego, co się ma. Jest tyle rzeczy dookoła, z których można się naprawdę szczerze cieszyć i które potrafią poprawić kiepski humor. Moja ukochana babcia potrafi docenić kwitnące na wiosnę kwiaty i rosnącą zieloną trawę i dosłownie zaraża swoim pogodnym nastrojem innych! :) Warto otaczać się takimi ludźmi i brać z nich przykład, ponieważ naprawdę mamy za co być w życiu wdzięczni, tylko często nie potrafimy tego dostrzec.

Rozejrzyj się i… 

68e21163e51e0226c505d7433ff543c4
(Brzmi wyjątkowo banalnie, ale działa!)

7. Brak dyscypliny i działania

Poprzestanie na obietnicach, marzeniach i postanowieniach, bez ich faktycznej realizacji nie zbliży Cię nawet o krok do celu. Każdy to powtarza, więc na pewno to znasz: zamiast jutro, zacznij dzisiaj. Odkładanie wszystkiego na później daje nam jedynie uczucie rozczarowania, że znowu nie zrobiliśmy tego, co sobie obiecaliśmy, a to z kolei powoduje coraz większe zniechęcenie i zrezygnowanie. Brak dyscypliny właściwie zabija w nas skuteczność. Żaden człowiek w historii ludzkości, nie osiągnął sukcesu poprzez wzdychanie „chciałbym to być ja”, patrząc się na osiągnięcia innych, lecz poprzez działanie. (Najpierw oczywiście mógł wzdychać, ale zaraz po tym od razu przystąpił do działania.)

Wciąż odkładając wszystko na inny dzień, nie będziesz odczuwał zadowolenia z siebie, ponieważ najzwyczajniej nic nie zdziałasz. Nie będziesz więc miał z czego się cieszyć.

Co jeszcze dopisalibyście do tej listy? Jakie zachowania i nawyki powstrzymują Was przed odczuwaniem zadowolenia z siebie i swojego życia? :)

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie
  • Punkt 4 to moim zdaniem największą słabość naszego społeczeństwa. Przyczyna wielu kłótni i braku rozwoju. I na nieszczęście widać to na każdej płaszczyźnie naszego żywota… relacji w rodzinie, w pracy jak i na szczeblu zarządzania krajem. Taka droga do nikąd:/
    Dobrze napisane.

    • Masz stuprocentową rację, ale obawiam się, że jest to bardzo wygodne podejście i dlatego niewiele może się w tej kwestii zmienić…