7 rzeczy, których nie wiesz o mózgu

quote-chalk-think-words

1. Słyszałeś o tzw. efekcie Mozarta? Zakłada on, że słuchanie muzyki Mozarta podnosi nieznacznie poziom inteligencji. Ale wykazano, że to nie konkretnie muzyka Mozarta przyczynia się do podniesienia IQ, lecz słuchanie tego, co po prostu lubisz. Możesz zatem przed egzaminem posłuchać ulubionej piosenki lub włączyć audiobooka książki, która ci się podoba :) Oczywiście efekt jest bardzo mały i krótkotrwały, zatem nie da się w taki sposób podwyższyć poziomu inteligencji na dłuższą metę.

QS3FJYL99Z

2. Istnieje przekonanie, że leworęczni są bardziej kreatywni od praworęcznych, ale okazuje się, że jest to mit. Prawdą jest jednak, że osoby oburęczne są bardziej kreatywne od tych jednoręcznych, ponieważ umiejętność precyzyjnego posługiwania się obiema rękami, wymaga dużej współpracy obu półkul mózgu.

person-apple-laptop-notebook

3. Nie ma żadnego dowodu na to, że istnieją style uczenia się. To, że do egzaminu z prawa najlepiej uczy ci się czytając materiał, nie oznacza, że jesteś wzrokowcem. Nie dostosowujemy prezentacji materiału pod siebie, lecz pod to czego się uczymy. Jeśli zatem chcemy nauczyć się gotować, to nie dokonamy tego przez samo czytanie przepisów i oglądanie zdjęć potraw, potrzebna nam tu będzie praktyka.

9QEVP5YHO3

4. Gdy nie śpimy, nasz mózg generuje taką ilość energii, która wystarczyłaby do rozświetlenia żarówki. Kojarzycie postacie z kreskówek, którym nad głową zapalała się żaróweczka w momencie, gdy wpadały na jakiś pomysł? Okazuje się, że nie odbiega to znacznie od rzeczywistości, bo faktycznie mamy taką żarówkę, tyle że w głowie :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. Kiedyś członkowie plemienia Fore zamieszkujący Papuę Nową Gwineę zjadali mózgi innych osób. I stali się dzięki temu odporni na ciężką chorobę Creutzfelda-Jacoba, poprzez doprowadzenie do mutacji jednego genu. Najpierw doszło oczywiście do epidemii z powodu praktykowania kanibalizmu, ale teraz mogą przyczynić się do stworzenia leku dla milionów chorych osób.

 Papua New Guinea Photograph: Lloyd Jones/AAP Image

Papua New Guinea Photograph: Lloyd Jones/AAP Image

6. Chyba każdy już wie, że bzdurą jest to, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu. Ale ten mit ma jednak w sobie ziarenko prawdy, ponieważ mnemoniści wykorzystują o 35% większy obszar mózgu podczas zapamiętywania od przeciętnego człowieka (dokładnie chodzi o przyśrodkową część płatu skroniowego prawej półkuli, która odpowiedzialna jest za wyobraźnię i wizualizację).

7180264468

7. Wiadome jest, że z wiekiem obniża się zdolność zapamiętywania. Jednak funkcję pamięci, decydującą o naszych możliwościach uczenia się, można udoskonalać. Nawet starsze osoby (67-78 lat), które poddane były treningowi umiejętności wykorzystywania mnemotechnik, osiągały podobne lub te same wyniki, co osoby młode (!).

6D2BBBEF99

Starość pod względem kondycji mózgu nie jest taka jak się niektórym wydaje. Co prawda, obniża się ogólny iloraz inteligencji, jednak inteligencja nabyta w toku gromadzenia doświadczenia nawet wzrasta albo utrzymuje się na tym samym poziomie.

A co zrobić, by jak najdłużej utrzymać nasz mózg w świetnej kondycji? To zapewne wiecie, ale warto powtórzyć, bo wspaniały wpływ na pracę naszego mózgu, na pamięć, czy koncentrację ma gra w szachy. Więc grajmy wszyscy!

Jeżeli znacie więcej ciekawostek, to piszcie w komentarzach :)

 

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie
  • Dobra lista :)

  • Nie miałam pojęcia, że oburęczni są bardziej kreatywni od leworęcznych! Niestety nie znam więcej ciekawostek, więc się nie podzielę, ale przyznaję, że czytanie tych które podałeś mnie bardzo wciągnęło :)

  • Informacja o żarówce mnie zaskoczyła :) Ciekawe :)

  • O, a nam w szkole każą dostosowywać lekcje do stylu uczenia się uczniów w danej klasie. Na początku pierwszej klasy każda klasa ma przeprowadzony test na rozpoznawanie właśnie stylu uczenia się. Nawet ostatnio na radzie pedagogicznej była o tym mowa.. To mnie zaskoczyłaś. Sama też do tej pory byłam przekonana, że jestem wzrokowcem-kinestetykiem bo nie potrafię się uczyć ze słuchu. Nawet audiobooków nie mogę słuchać bo się nie potrafię skupić.

  • „bzdurą jest to, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu” ok, no to ile tych % wykorzystujemy?:)