7 różnic między kobietami a mężczyznami

Processed with VSCOcam with m5 preset

Kobiety i mężczyźni różnią się pod wieloma względami i jest to potwierdzone naukowo. Chociaż nie musi być potwierdzone, by nas do tego przekonać, ponieważ każdy z nas wyraźnie dostrzega niektóre z przeciwieństw w życiu codziennym. Różnimy się w zakresie komunikacji, emocjonalności, czy zdolności do przeżywania empatii. Mamy inne zdolności i umiejętności, kobiety są lepsze w jednych dziedzinach, mężczyźni w drugich. Wiele można powiedzieć o budowie mózgu kobiety i budowie mózgu mężczyzny. To kilka najbardziej znanych i najczęściej akcentowanych różnic między płcią żeńską a płcią męską. W czym jeszcze lepsze są kobiety, a w czym mężczyźni?

KŁAMSTWO KOBIETY A KŁAMSTWO MĘŻCZYZNY

Badania wykazują, że kobiety lepiej niż mężczyźni radzą sobie z zatajaniem prawdy oraz lepiej od nich potrafią wykryć kłamstwo.

Różnimy się też pod względem rodzaju kłamstwa. Okazuje się, że kobiety częściej kłamią z powodów grzecznościowych. Kłamanie w szczytnym celu, aby kogoś nie urazić lub sprawić przyjemność, nazywane jest białym kłamstwem. Natomiast mężczyźni najczęściej kłamią po to, aby się korzystniej zaprezentować, przedstawić w lepszym świetle.

KOCHA CZY NIE KOCHA

Kobiety z większą łatwością potrafią odróżnić zainteresowanie od agresji. Wydaje się to zabawne, ale mężczyzna zazwyczaj nie potrafi stwierdzić, czy kobieta z którą przebywa zamierza go pocałować, czy zostanie przez nią spoliczkowany.

PATRZ MI W OCZY

Spoglądanie na dekolt kobiety jest tak perfidne u mężczyzn z powodu ich widzenia lunetowego. Oznacza to, że lepiej widzą oni to, co znajduje się bezpośrednio przed nimi i w dużej odległości. Kobiety natomiast mają szersze widzenie obwodowe i lepiej widzą na małą odległość, a przez to potrafią objąć wzrokiem całą sylwetkę mężczyzny bez przyłapywania na gorącym uczynku.

Z tego samego powodu mężczyznom zwykle jest bardzo ciężko znaleźć coś w szafce, czy lodówce, nawet gdy przedmiot znajduje się tuż przed ich nosem.

OCEKCHHED5

ODRUCH WRODZONY CZY WYUCZONY

Faktem jest, że mężczyźni uśmiechają się rzadziej niż kobiety i jest to prawdopodobnie odruch wrodzony, ponieważ takie różnice można zaobserwować już w ósmym tygodniu życia człowieka. Badania wykazały, że już wtedy dziewczynki uśmiechają się znacznie częściej niż chłopcy.

OD URODZENIA

Zauważono też, że już nowo narodzone dziewczynki wykazują większe zainteresowanie ludźmi oraz ich twarzami niż chłopcy, którzy taką samą uwagę zwracali na różnego rodzaju przedmioty znajdujące się w zasięgu ich wzroku.

KTO LEPIEJ SŁYSZY

To my kobiety, jesteśmy też o wiele bardziej wrażliwe na różnego rodzaju dźwięki. Pewnie właśnie z powodu tak dobrego słuchu, budzi nas choćby ciche chrapanie mężczyzny, podczas gdy on mógłby przespać nawet pożar.

PRZESTRZEŃ OSOBISTA

Mężczyźni w swoim męskim gronie zachowują nieco większy dystans niż kobiety w swoim towarzystwie. My stajemy trochę bliżej siebie, częściej się dotykamy podczas spotkania i częściej też stajemy naprzeciwko siebie.

To, co mężczyźni nazywają prowokującym spojrzeniem kobiety, polega na spoglądaniu z ukosa z wyrazem intymności i rozszerzonymi źrenicami. Jeżeli kobieta chce zwodzić, powinna unikać intymnego spojrzenia, a posłać spojrzenie towarzyskie. Ale i tak większość mężczyzn tego nie załapie. Władcze spoglądanie na partnera w trakcie zalotów sprawi, że będziesz postrzegany jako osoba chłodna lub nieprzyjazna. Z kolei spojrzenie intymne na potencjalnego partnera cię zdradzi. Kobiety są specjalistkami od wysyłania i przyjmowania tego typu spojrzeń, w przeciwieństwie, niestety, do większości mężczyzn. Intymne spojrzenie w męskim wydaniu zwykle jest oczywiste dla kobiet, mężczyźni zaś są na ogół całkowicie nieświadomi, że kobieta posyła im intymne spojrzenie, ku jej rozpaczy.” (Cytat pochodzi z książki „Mowa ciała” A. Pease, B. Pease.)

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie
  • Ciekawy wpis. O większości rzeczy co prawda wiedziałam, ale są fajnie zebrane w jednym miejscu i krótko opisane. Mam wrażenie, że gdyby ta wiedza była szerzej dostępna, można by uniknąć wielu kłótni w związkach (i nie tylko). Bo to nie do końca wina faceta, że nie widzi tej soli w szafce. ;) Nie to, żeby ich teraz zawsze tłumaczyć, ale można być bardziej wyrozumiałą… ;)