7 cytatów z książek nie tylko psychologicznych

LE7AB33YZC

Jeżeli nie zetknęliście się jeszcze z przedstawionymi poniżej książkami to warto nadrobić zaległości. Nie są to książki typowo i tylko psychologiczne. Celowo wybrałam takie, które (według mnie) mogłyby zainteresować każdego. Książki są o bardzo różnorodnej tematyce, więc mam nadzieję, że każdy wybierze coś dla siebie.

Dla zachęty zatem: świetne cytaty z 7 bardzo dobrych książek, które polecam przeczytać.

1. O TRUDNYM SZCZĘŚCIU BYCIA SŁAWNYM – Borwin Bandelow

o-trudnym-szczesciu-bycia-slawnym-d-iext26112348„Przejawem borderline był także jej nieomylny szósty zmysł, który podpowiadał jej, w jaki sposób może oddziaływać na ludzi. Marylin nie grała niebezpiecznego wampa pożerającego mężczyzn na śniadanie, lecz łagodną, budzącą zaufanie piękność. Cechowała ją dokładnie ta mieszanka dziecięcej naiwności, bezbronności i poczucia humoru z jednej strony oraz łagodności, macierzyńskości i kobiecości z drugiej, która dodaje mężczyznom odwagi, a jednocześnie odpowiada ich seksualnym pragnieniom. Magiczny powab Monroe oddziaływał silnie również na kobiety, w innym bowiem razie nie starałyby się do niej upodobnić.”

2. INTYMNIE. ROZMOWY NIE TYLKO O MIŁOŚCI – Janusz Leon Wiśniewski, Zbigniew Izdebski

intymnie-rozmowy-nie-tylko-o-milosci-b-iext26330521„On czasem myśli, że jak kupi bieliznę erotyczną, to załatwi tym wszystko. Ale jest jeszcze spacer, rozmowa, trzymanie się za rękę, przeżycie czegoś niezwykłego… Czasem trzeba się porządnie wyspać, pojechać na wspólny urlop, by mieć siłę do siebie wrócić na nowo. Lato, słońce, skąpy strój, spacer brzegiem morza, nieco alkoholu – to jedyny skuteczny afrodyzjak – i można odbudować trochę zardzewiałe relacje. Ale habituacja jest nie do uniknięcia, warto o tym pamiętać.”

„Ciekawiło mnie od dawna, dlaczego – gdy jesteśmy zakochani – zachowujemy się właśnie w taki a nie inny sposób. A zachowujemy się bardzo nieracjonalnie. Może nie tyle nieracjonalnie, ile nietypowo, niestandardowo. Mamy mnóstwo reakcji fizjologicznych na skutek pojawienia się w mózgu substancji chemicznych – czerwienimy się, pocimy, mamy przyspieszony rytm serca. Ludzie, którzy są zakochani, aby funkcjonować, potrzebują średnio dwie trzecie mniej snu! Uwaga, śpiochy – dwie trzecie snu mniej! Mamy w tym stanie zaburzenia percepcji czasu – ludziom zakochanym czekanie 5 minut na obiekt zakochania wydaje się godzinami, a nie minutami. Źle widzimy, nie dostrzegamy… ludzie po prostu nie widzą pewnych rzeczy.”

3. BOJOWA PIEŚŃ TYGRYSICY – Amy Chua

bojowa.piesn.tygrysicy_okl.m„Po pierwsze, jak wynika z moich spostrzeżeń, zachodni rodzice żyją w strachu, że dziecko nabawi się kompleksów. Rozmyślają o tym, jak odniesie się do porażki, i bez przerwy utwierdzają je w przekonaniu, że jest fantastyczne, bez względu na to, że położyło test lub rolę w przedstawieniu. Innymi słowy, martwią się o jego psychikę. Chińscy rodzice wręcz przeciwnie. Oni przykładają wagę do siły, nie słabości, i dlatego zachowują się zupełnie inaczej. Na przykład, jeśli dziecko wróci do domu z szóstką minus z klasówki, zachodni rodzic najprawdopodobniej je pochwali. Chińska matka z kolei ze zgrozą złapie się za głowę i zapyta co się stało.”

4. PORADNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA – Matthew Quick

7516848.3„Wszystko zaczyna się od kłopotów, ale po jakimś czasie przyznajesz się do tego, że masz problemy, i ciężko pracujesz, żeby stać się lepszym człowiekiem, a to właśnie przyciąga szczęśliwe zakończenie i pozwala mu rozkwitnąć, zupełnie jak w filmach takich jak: Rudy, Karate Kid, seriach Gwiezdne wojny, Indiana Jones czy Rocky Balboa, a także Goonies.”

 

5. MĘŻCZYŹNI SĄ Z ZIEMI I KOBIETY SĄ Z ZIEMI – Kenneth Wenning

812a0ab42836ca6dfc33bce531fcf9f2_7„W odróżnieniu od innych istot żywych zamieszkujących naszą planetę ludzie posiadają dar mówienia, który pozwala im porozumiewać się ze sobą na poziomie daleko wyższym niż chrząkanie i prychanie, które jest właściwe zwierzętom, znajdującym się na niższym szczeblu ewolucji. To oznacza., że zawartość twojego umysłu, czyli myśli, spostrzeżenia, uczucia, żale, nadzieje, marzenia, smutki, wspomnienia i tak dalej, możesz przeobrazić w słyszalne frazy dźwiękowe (język mówiony) i wysłać je za pośrednictwem powietrza do wybranej osoby. Ona natomiast po otrzymaniu wiadomości jest w stanie sformułować odpowiedź i przesłać ją tobie w ten sam sposób. To niesamowita i właściwa wyłącznie ludziom zdolność. Dzięki mowie ty i twój współmałżonek możecie podzielić się ze sobą każdą myślą, skargą czy każdym uczuciem.”

6. MOWA CIAŁA – Allan i Barbara Pease

mowa-ciala-u-iext3636451

„W filmach przywódca gangu motocyklowego lub grupy przestępczej zwykle przedstawiony jest jako twardy, agresywny facet, który w czasie palenia odchyla głowę mocno do tyłu i z kontrolowaną precyzją wy­ dmuchuje dym w kierunku sufitu, aby zademonstrować swoją wyższość w stosunku do pozostałych. Przeciwieństwo stanowi Humphrey Bogart, często obsadzany w rolach gangsterów czy twardzieli, który trzyma papierosa zapaloną końcówkę do dołu i wydmuchuje dym również w dół kącikiem ust, planując ucieczkę z więzienia lub obmyślając jakiś inny podstępny plan. Wszystko wskazuje na to, że istnieje też związek między tempem wydmuchiwania dymu a tym, jak bardzo pozytywne lub negatywne nastawienie ma palacz. Im szybciej wydmuchujemy dym do góry, tym bardziej jesteśmy pewni siebie, im szybciej wydmuchujemy w dół, tym bardziej negatywne jest nasze nastawienie.”

7. PRZYPADEK TO NIE WSZYSTKO. MOJE ŻYCIE PSYCHOLOGA SPOŁECZNEGO – Elliot Aronson

big_Przypadek_to_nie_wszystko„Czy mam jakiś ulubiony etap jazdy rollercoasterem, jaką odbywam od 78 lat? Jak nauczył mnie mój czternastoletni mentor, nie ma takiego etapu. Mogę też odpowiedzieć inaczej: uwielbiam wszystkie – utratę wzroku, radość towarzyszącą wygłoszeniu fascynującego wykładu czy dokonaniu ważnego odkrycia naukowego, ciepło płynące z kochania i bycia kochanym przez żonę, dzieci, wnuki i przyjaciół. Gdybym musiał wybrać ulubiony etap, powiedziałbym, że jest właśnie teraz. Sądzę jednak, że moja odpowiedź byłaby taka sama w każdym miejscu na tej drodze.”

 

Czytaliście którąś książkę z tej listy? Podobała Wam się? Podsyłajcie tytuły książek niekoniecznie psychologicznych, które ostatnio przeczytaliście! 

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie
F7OLW2SG0C
  • świetny pomysł na post ;) podoba mi się przede wszystkim cytat z ostatniej książki ;)

    • Mi chyba też ten ostatni podoba się najbardziej :)

  • Po tych cytatach zaciekawiłaś mnie tymi książkami, najbardziej chyba Bajkowa pieśń Tygrysicy, może dlatego, że mam roczną córeczkę w domu i myślę o tym jak ją dobrze wychować ;)

    • Warto przeczytać, pokazuje ciekawe różnice w wychowaniu między zachodnią a chińską matką.

  • Ostatni cytat wygrał – jest mega pozytywny i pokazuje, że na każdym etapie swojej życiowej drogi, możesz spotkać radość – kwestia nastawienia :). Co do „Bajkowej pieśni Tygrysicy” – sporo kiedyś czytałam na temat różnic w wychowywaniu w Azji (ale raczej w Japonii) a w Europie. Z jednej strony mamy wysoką efektywność dzieciaków ze wschodu, z drugiej strony w Europie dzieci są po prostu szczęśliwsze, nie wywiera się na nich presji niezdrowej rywalizacji. Myślę jednak, że gdybym miała wybierać, szłabym w Europejskie wartości w wychowywaniu :). Świetny post.

    • W kwestii niezdrowej rywalizacji i tego, które dzieci są mniej, a które bardziej szczęśliwe – polecam Bojową Pieśń Tygrysicy :) To jest zupełnie inne podejście i wychowanie, więc też inaczej to wszystko wygląda. A książka jest niesamowicie ciekawa, więc jak już kiedyś interesowałaś się podobnym tematem, to nie pożałujesz!