4 TED Talks, które zmienią Twoje spojrzenie na miłość

couple-260899_1280

Spośród ogromnej bazy genialnych filmów TED Talks, ciężko jest wybrać kilka najciekawszych, ponieważ każdy z nich zawiera w sobie coś, czym warto się podzielić z innymi. Zdecydowałam się wybrać 4 najlepsze według mnie wystąpienia na temat związków i miłości. Dwie ekspertki w tej dziedzinie dzielą się wynikami swoich badań, doświadczeniami i radami. Te przemówienia mogą pomóc w ulepszeniu twojego związku lub w jego naprawie, czy w spojrzeniu na pewne kwestie z zupełnie innej perspektywy. Obowiązkowe pozycje dla wszystkich, bez wyjątku. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni.

ESTHER PELER jest psychoterapeutką związków i ekspertem w tej dziedzinie. Pomaga parom w stworzeniu długotrwałego i satysfakcjonującego dla obu stron związku.

Zmiana definicji zdrady – prelekcja dla wszystkich, którzy kiedykolwiek kochali

Znakomite wystąpienie, którego powinien posłuchać każdy. Esther Peler mówi o zdradzie, która najczęsciej uważana jest za definitywny koniec związku i podaje w wątpliwość, czy rzeczywiście musi nim być. W swojej praktyce pomaga parom, które doświadczyły niewierności ze strony partnera i wyjaśnia, w jaki sposób po tak traumatycznym zdarzeniu, mogą zacząć od nowa. Ten film pozwala spojrzeć na zdradę z zupełnie innej strony i może uratować nie jeden rozpadający się związek.

Sekret namiętności w długotrwałym związku

Dlaczego dobry seks blaknie w związkach wciąż bardzo się kochających? Dlaczego intymność nie gwarantuje dobrego seksu, wbrew powszechnemu przekonaniu? Następne pytanie, czy możemy pragnąć tego, co już mamy?” Na te i wiele innych pytań odpowiada Esther Peler w kolejnym genialnym wystąpieniu. Omawia, czego właściwie oczekujemy od partnera, czym jest pożądanie i jak podtrzymać je jak najdłużej w długotrwałym związku.

HELEN FISHER z zawodu jest antropologiem. Prowadzi badania na temat miłości romantycznej, atrakcyjności interpersonalnej i ludzkich zachowań.

Mózg w stanie zakochania

Helen Fisher próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co takiego kieruje człowiekiem zakochanym, że jest w stanie dla ukochanej osoby poświęcić wszystko, nawet oddać za nią swoje życie. Helen wraz ze swoimi współpracownikami zbadała za pomocą rezonansu magnetycznego, co dzieje się w naszym mózgu, kiedy jesteśmy zakochani i kiedy jesteśmy porzuceni. Z tego filmu dowiecie się też, ile wspólnego ma ze sobą miłość romantyczna i uzależnienie.

Dlaczego kochamy i zdradzamy?

Drugie świetne wystąpienie antropolożki Helen Fisher, w którym opowiada o ewolucji miłości i swoich badaniach na temat miłości romantycznej. Wyjaśnia, czym są trzy podstawowe popędy człowieka: popęd płciowy, miłość romantyczna i przywiązanie i jakie mają one znaczenie w stworzeniu związku.

A Wy, jakie wystąpienia moglibyście polecić? Może też macie swoje ulubione TED Talks, którymi chcielibyście się podzielić? :)

Kamila Bondos

Przeczytaj koniecznie